Způsoby trvalého dokončení střechy

Dokončovací pokrývačské práce, tedy činnosti související s detaily ovlivňujícími funkčnost i vzhled střechy, jsou stejně důležité jako pokládka krytiny nebo montáž střešní konstrukce. Často závisí na správném fungování izolace v domě a její odolnosti vůči povětrnostním vlivům. Proto bychom neměli podceňovat tyto zdánlivě zbytečné práce finalizující náš projekt. Níže jsou uvedeny některé nápady pro odolnou a pevnou povrchovou úpravu střechy.

Střešní podhled

Většina domů má střechu konstruovanou tak, že její část vyčnívá za vnější zdi. Poté, tzv okapy střechy – místo zvláště vystavené povětrnostním vlivům, ale také slabé místo střechy, kterým se dovnitř dostane mimo jiné hmyz hlodavci. Pro snížení vlivu vnějších faktorů se používá podhled – bariéra, která chrání, ale také zakrývá konstrukční fragmenty střechy. Materiál, ze kterého je podhled vyroben, musí být nejen estetický a odolný, ale především by měl zajistit dostatečné proudění vzduchu.

Klasický a ekologický podhled je vyroben ze dřeva pokrytého příslušnými impregnacemi. Odolnějším řešením, vyžadujícím však větší údržbu, je opláštění okapu plechem nebo ocelovými panely. Toto řešení je sice dražší, ale takový podhled bude mnohem odolnější vůči škodlivým faktorům, zejména slunečnímu záření. Existují alternativy v podobě PVC panelů nebo hliníkových krytin. Tato řešení jsou rozhodně méně estetická, ale levnější na údržbu a údržbu.

Oplechování

Každá střecha vyžaduje oplechování, tedy ochranu proti zatékání a zatékání. V tomto případě je důležité zejména okolí komína, napojení jednotlivých střešních prvků i zařízení a konstrukce odpovědné za odvod vody. Spočívají především v utěsnění střechy všemi dostupnými prostředky. Nejlepší jsou v tomto případě výplně na bázi chemických sloučenin, kupř. polyuretanová pěna nebo střešní směs. Používají se všude tam, kde se například kombinují jiné materiály nebo je možný kontakt s vodou, sněhem či ledem. Neméně důležité jsou okapy a hřebeny z vhodného materiálu, např. polyester, zinek, aluzinek. Nátěry tohoto typu poskytují ochranu nejen proti vlhkosti a teplotním výkyvům, ale také proti slunci. Jsou také odolné proti korozi.

Další prvky

V rámci dokončovacích prací lze střechu doplnit o určité doplňky, které zvýší její odolnost a dodají jí další funkce. Zakrytí střechy materiálem s odpovídajícími kluznými vlastnostmi usnadní stékání srážek na ni. Skvělým řešením jsou v tomto případě keramické tašky, které v kombinaci s patřičným stupněm sklonu umožní ze střechy volně padat vrstvy sněhu. Perfektním zakončovacím doplňkem jsou v tomto případě sněhové zábrany a sněhové žebříky, jejichž úkolem je zastavit velké nebezpečné masy sněhu. Většina z nich je vyrobena z oceli, což umožňuje udržet velké vrstvy sněhu, např. dále od vchodu nebo balkónu. Dalším zajímavým dokončovacím doplňkem je komínová lavice. Chrání střešní krytinu před mechanickým poškozením způsobeným chůzí po ní. Především je však díky němu možné provádět bezplatné údržbové práce související s komínem.