Jak velikost místností a dekor ovlivňují pohodu a produktivitu

Naše pohoda a produktivita závisí na mnoha faktorech, především na prostoru kolem nás. V důsledku toho má velikost a výzdoba dané místnosti významný vliv na efektivitu naší práce a momentální náladu. Vyplatí se svěřit architektům návrh domu s ohledem na naše potřeby a preference. Díky vhodně zvoleným barvám stěn, nábytku nebo funkčnímu osvětlení si můžete vytvořit prostor, ve kterém budete pobývat s neskrývaným potěšením.

Barvy stěn – na co si dát pozor

Součástí profesionálního návrhu domu může být i jeho uspořádání. Nejlepší je věřit architektům, kteří se postarají o optimální barevnost stěn přizpůsobenou charakteru jednotlivých místností a jejich velikosti. Z hlediska produktivity byste se měli vzdát jasných odstínů, které by mohly odvádět pozornost – růžová nebo oranžová by určitě nebyla dobrá volba. V ložnicích jsou hitem odstíny nenahraditelné při navození intimní nálady, tedy béžová, hnědá a šedá.

Pokud je však místnost docela malá, je lepší vsadit na světle modrý tón. Světlé barvy stěn se nedoporučují nejen na pracovišti, ale ani v obývacím pokoji, který by měl být spojen s relaxací – zde je místo fialové nebo červené barvy nejlepší zvolit klidné barvy. Odstíny šedé, béžové nebo jemné citronové budou blahodárně působit na naši koncentraci – tlumené, přirozené tóny nebudou rozptylovat naši pozornost. Takové barvy se budou skvěle hodit do obývacích pokojů, kanceláří nebo kanceláří.

Samozřejmě je také důležité přizpůsobit barvu stěn velikosti – pokud je místnost poměrně velká, vyplatí se použít tmavší tóny, které ji opticky zmenší a zajistí útulnou atmosféru.

Ovlivňuje osvětlení vaši pohodu

Na členy domácnosti působí nejen dominantní barvy, ale také osvětlení. Nejlepší je objednat si návrh domu s hotovou instalací osvětlení, která by byla přizpůsobena velikosti jednotlivých místností – a charakteru přirozeného osvětlení. Málokdo si uvědomuje, že naše momentální nálada závisí na barvě umělého světla. Příliš intenzivní světlo nás může stimulovat, zatímco tlumené světlo může způsobit únavu.

Velmi důležité je správné uspořádání oken – a přizpůsobení jejich velikosti charakteru a velikosti jednotlivých interiérů. Prostorná okna budou fungovat v obytných místnostech, ale pro zvýšení efektivity práce bude potřeba i přirozené světlo v kanceláři. Profesionálně navržený návrh domu také bere v úvahu tyto typy problémů. Osvětlení ovlivňuje pohodu , ale také ovlivňuje vizuální vnímání bytu – hra se světlem umožňuje zajistit optimální proporce jednotlivých místností.

Barvy stěn a osvětlení přímo ovlivňují velikost interiéru. S jejich pomocí se vyplatí postarat se o optické zvětšení či zmenšení vybraných místností, aby v nich zavládl harmonický dekor, který bude blahodárně působit na naši pohodu.