Jak správně číst životopis uchazeče o zaměstnání

Údaje, které si přečtete v životopisu vám poskytnou základní informace o uchazeči o práci, jako například jeho předchozí pracovní zkušenosti nebo vzdělání. Avšak to, jaký je uchazeč opravdu člověk, budete mít možnost zjistit až poté, co si ho pozvete na pracovní pohovor. Během tohoto pohovoru budete mít jedinečnou šanci se uchazeče doptat na informace, které jste z životopisu vyčetli mezi řádky. Pokud budete pečlivě pokládat otázky, můžete se o uchazeči dozvědět daleko více. Tímto způsobem budete mít ihned představu o jeho charakteru a pracovním stylu. Jestli se tedy budete ptát velmi chytře, získáte největší přehled.

Pracovní styl uchazeče a jeho preferovaný styl řízení

Je zároveň dobré si ověřit, jakým způsobem konkrétní uchazeč pracuje a jestli pro něj bude vhodný styl řízení, který se praktikuje ve vaší firmě. Je důležité, zda kandidát radši pracuje samostatně, či jestli mu více vyhovuje být týmovým hráčem a pracovat ve větším kolektivu. Tyto informace je nutné brát v potaz při rozhodování, zda se daný kandidát hodí na pracovní pozici.

Základní motivátory a priority kandidáta

Také je fajn vědět, co kandidáta motivuje. Pokud například pracujete pro neziskovou organizaci, která nedisponuje příliš širokým finančními možnostmi, ale z osobního pohovoru vyplyne, že je uchazeč nejvíce motivován právě penězmi, můžete snadno odtušit, že zrovna on asi nebude zrovna tím ideálním kandidátem. V tom případě je lepší hledat dál a najít kandidáta jiného.